2024. november 24. vasárnap
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2024. november 7. 14:03

Egyelőre marad a csendes, őszi idő

Az elmúlt egy hétben sem változott időjárásunk jellege, folytatódott a nyugodt, száraz, őszi idő reggelente pára- és ködfoltokkal. Jelentősebb változás a hőmérsékletben történt, a hétvége óta lehűlt az idő, a hét elejétől hazánk nagy részén jellemzővé váltak az éjszakai fagyok, és a nappali felmelegedés mértéke is több fokkal visszaesett. Az előttünk álló napokban is hasonló időjárás ígérkezik, csapadékra, amire az őszi kalászosoknak egyre nagyobb szüksége lenne, majd a jövő hét közepétől van kilátás.

A mögöttünk álló egy hét időjárását is nagyrészt anticiklon határozta meg, bár a múlt szombaton egy súroló hidegfront is érintette hazánkat. Számottevő csapadék azonban ehhez a fronthoz kötődően sem hullott, csak helyenként fordult elő igen gyenge eső. Az időszak nagy részére azonban száraz, többnyire napos időjárás volt a jellemző éjszakánként képződő pára- és ködfoltokkal. A száraz idő hazánk nagy részén már csaknem egy hónapja tart, azóta eső csak október közepén északkeleten, valamint a hónap második felében a Dunántúlon esett, de ez utóbbi is nagyon kevés volt. Így az elmúlt harminc nap csapadékösszege országszerte 25-45 mm hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest (1. ábra). A talaj felszín közeli rétege az elmúlt egy hétben tovább száradt, a felső 20 centiméteres réteg az ország délnyugati és északkeleti tájainak kivételével sokfelé kritikusan száraz állapotba került (2. ábra). A középső, 20-50 cm-es réteg csak délkeleten száraz, hazánk túlnyomó részén jó vízellátottságú (3. ábra), míg a fél méternél mélyebb talajrészbe a Dunántúl nyugati felén és helyenként északon került bőven nedvesség az ősz első felében (4. ábra).
A hőmérséklet a múlt szombatig 3-4 fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál, majd
vasárnaptól lehűlt az idő. Éjszakánként már nem csak a fagyzugokban, hanem hazánk jelentős részén fagypont alá, többnyire 0 és -3 fok közé csökkent a hőmérséklet (5. ábra), és napközben is csak 9-14 fok közé melegedett a levegő.

Az elmúlt három hétben a száraz, nagyrészt napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. A közel egy hónapja tartó száraz időjárási körülmények között azonban egyre jobban kiszáradt a talajnak az őszi gabonák gyökérzete által érintett felső rétege. A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések alatt azonban kiszáradt a talaj, és nehezen, egyenetlenül kelnek, és el vannak maradva a fejlődésben.
Az idén tizedik hónapja tartó vegetációs időszak számos növény életciklusát megzavarta. A déli országrészben többfelé virágzik az orgona, és északon is látni tavaszi virágokat.

Az idei vegetációs időszak utolsó NDVI vegetációs index térképei az október második felére vonatkozó állapotot mutatják. Az évszakhoz képest még mindig magas az index értéke, de az őszre jellemző csökkenés, már országszerte megmutatkozik, a Dunántúl erdeiben a legintenzívebb. Az Északi középhegység erdeiben ez a folyamat a hónap közepére volt jellemző. Az anomália térképen jól látszik az enyhe, az évszak első felében bőven csapadékos ősz hatása, október második felében hazánk nagy részén az átlagosnál jóval magasabb volt a zöld tömeg mennyisége (6. ábra).

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Kaposvár és Nyíregyháza körüli területre vonatkozó agrogramokon* (7. és 8. ábra). Szeptember első hetében még a júliusra és augusztusra is jellemző száraz időjárás volt az uralkodó. Ezt követően csapadékosra fordult az idő és október közepéig országszerte 80-180 mm eső esett, feltöltődött a talaj felső 40-80 cm-es rétege. A még száraz körülmények közt vetett őszi káposztarepce így eleinte nehezen kelt, utána azonban szépen tudott fejlődni, erősödni. Az őszi kalászosok vetését eleinte hátráltatta a sok csapadék és a sáros talaj, az október második dekádjától jellemző száraz idő és a nedvességben bővelkedő talaj azonban kedvező körülményeket teremtett a vetéshez és a korai fejlődéshez. A hónap végére azonban a felső talajréteg egyre jobban kiszáradt, és a később vetett kalászosok nehezen keltek, egyenetlenül fejlődnek. A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg még hazánk nagy részén meghaladja az optimális mennyiséget, bár a talajok felszín közeli része egyre szárad, és a csapadéktöbblet is rohamosan fogy.

A hét további részében és a jövő hét első felében nem változik számottevően időjárásunk, marad a nagyrészt napos, száraz idő. Az éjszakánként képződő pára- és ködfoltok egyre nehezebben, lassabban oszlanak, és vasárnaptól már lehetnek tartósabban párás, felhős területek is elsősorban az ország nyugati részén. Éjszakánként jellemzően 0 és -5 fok közé hűl le a levegő, de a fagyzugokban ennél hidegebb is lehet. Nappal többnyire 9-14 fokig emelkedik a hőmérséklet, de a tartósabban felhős területeken ennél hűvösebb marad az idő. Változás a jövő hét közepétől várható időjárásunkban, akkortól csapadékosabbra és hűvösebbre fordul az idő, de a jellemző halmazállapot még az eső marad.

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Nonprofit Zrt. az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer a HungaroMet mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2024.november 7.

* Az őszi vetésű kalászosok és az őszi káposztarepce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 6-ig (mm)


2. ábra
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 6-án (%)


3. ábra
Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 6-án (%)


4. ábra
Talajnedvesség a talaj 50-100 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 6-án (%)


5. ábra
Minimum hőmérsékletek 2024. november 4-én (Celsius fok)


6. ábra
Az NDVI műholdas vegetációs index sokéves átlagtól vett eltérése 2024. októberének második felében


7. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Kaposvár térségére 2024. november 6-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


8. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Nyíregyháza térségére 2024. november 6-ig
(részletes magyarázat a szövegben)