2024. november 25. hétfő
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2019. május 13. 14:00

További arany érkezik a kasszába májusi eső formájában

A közmondásra utaló címünkben sugallt anyagi haszonnál sokkal többet jelent az elmúlt időszakban lehullott, szinte életmentő csapadék, melyből a következő napokban is bőven várható. A megfelelő csapadék után pedig a hét végére a meleg is megérkezik.

Az elmúlt napokban is változékony, többször csapadékos maradt időjárásunk. Csütörtökön kiterjedt csapadékzóna érte el az országot nyugat felől, pénteken északkeleten és délnyugaton fordultak elől záporok, zivatarok, majd szombat estétől egy légörvény hozott kiadós csapadékot egyelőre csak a Dunántúlra. Az elmúlt 5 nap során többnyire 5 és 15 mm között alakult a csapadékösszeg (1. ábra). Délnyugaton ettől több hullott, mint ahogy Sopron környékén is, ahol szombat este komoly felhőszakadás alakult ki jégesővel.
Az elmúlt 10 napban lehullott csapadék mennyisége már tekintélyt parancsoló (2. ábra), mely országszerte jelentősen növelte a talajok nedvességtartalmát, az aszály megszűnt. A felszíni talajréteg országszerte nedves, sokfelé sáros, a felső 20 cm is telített, vagy közel telített nedvességgel. Jelentősen javult a középső rétegek nedvességtartalma is, már mindenütt 50% fölött alakul ez az érték a felső 50 cm-en (3. ábra). A telítettséghez képesti vízhiány is sokat csökkent a csapadék hatására, a felső egy méteres talajrétegből jellemzően már csak 30-70 mm közötti nedvesség hiányzik (4. ábra), ugyanakkor a Duna-Tisza közén és Csongrád megyében ettől még nagyobb a hiány.
A hűvös, esős csütörtök után péntektől a hőmérséklet átmenetileg emelkedett: pénteken és szombaton 20 Celsius fok köré melegedett a levegő. Ezt követően nagy különbség alakult ki az országon belül: a Dunántúlon vasárnaptól jelentős lehűlés kezdődött és északnyugaton már csak 15, ezzel szemben az Alföldön 25 Celsius fokig emelkedett a hőmérséklet. Ez a nagy hőmérsékleti kontraszt hétfőn is folytatódott.
Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet a hét végén 15 fok köré emelkedett, majd a Dunántúlon azóta pár fokot csökkent. Egyébként a mélyebb rétegek jellemzően 12-16 fokosak.
 
A csapadék, a májusi arany rendkívül fontos volt már minden növényi kultúrának. Az őszi vetések fejlődése felgyorsult, a kalászhányás körül és a becőképződés fenológiai fázisában kulcsfontosságú a megfelelő vízellátottság. A kukorica és a napraforgó a csapadék mellett a meleget is nagyon igényelné, de ez utóbbiból főleg az északnyugati országrészbe egyelőre kevesebb jut. A csapadékos, hűvös, párás idő azonban a gyomoknak és a megbetegedéseknek is kedveznek, fokozott figyelmet kell fordítani a növényvédelemre. Folyóvízi halaink, melyek közül sok ilyentájt szaporodik, hosszú évek óta nem tapasztaltak az íváshoz ideális zöldárt. Ezek a halak várnának egy a gátakig kifutó, de károkat nem okozó árhullámot, melynek sokszoros hatása lenne a mesterséges haltelepítésekhez képest.
 
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegeket ettől az évtől térképeken is bemutatjuk, hogy annak országon belüli eloszlását is követni lehessen. Az aktuális értékek mellett az előző éves hőösszegtől, illetve az átlagtól vett eltérés is megtalálható, valamint tíz napos előrejelzés. A különböző növények számára (és sok kártevő számára is) az egyes fenológiai fázisok eléréséhez, így a teljes éréshez is meghatározott mennyiségű hőösszegre van szükség. Az egyes növényfajták csak bizonyos hőmérséklet fölött fejlődnek, a különböző növényeknél ez eltérő úgynevezett bázishőmérsékletet jelent (kukoricánál ez a hőmérséklet 10 Celsius fok). Az értékekből arra is következtethetünk, hogy a növények, elsősorban a kukorica fenológiai fázisai az átlaghoz képest hamarabb vagy később követnek be. Bár még nagyon a szezon elején járunk, jelenleg a hőösszegek többnyire 150 és 190 foknap között járnak az országban, melyek a 2018-as értékektől jóval elmaradva nagyjából a sokéves átlag körül, a Dunántúlon kissé az alatt alakulnak (5. ábra). Ez azt is jelenti, hogy a növények fenológiai fázisai egyelőre a szokásosnak megfelelő időben következnek be, nem úgy, mint 2018-ban, mikor több héttel megelőzték azt.
 
Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be a Kecskemét és Nyíregyháza körüli terültre vonatkozó agrogramokon (6., 7. ábra). A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy –többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen). Kecskemét térségében még mindig jelentős a vízhiány, csak mintegy a fele hullott le szeptembertől az optimális értéknek, míg Nyíregyháza környékén 100 mm körüli az elmaradás. A felső 50 cm-es talajréteg nedvességtartalma mindkét helyen a kritikusan száraz értékek fölött van az elmúlt időszak csapadékának köszönhetően. Kedvezőtlen időszak ősszel és áprilisban volt mindkét területen. A hőmérséklettel nincs probléma, az őszi búzára számított hőösszeg országszerte az optimális érték fölött jár.
 
A legfrissebb műholdas NDVI vegetációs index térképeink az április végére, május elejére vonatkozó állapotokat tükrözik. A zöld tömeg mennyisége többnyire növekedett az országban a két héttel ezelőtti állapothoz képest, főleg északkeleten. A foltokban látható csökkenő értékek részben a repce virágzása miatt alakulhattak ki. Az anomália térkép továbbra is igen vegyes képet mutat, a mezőgazdasági területeken főként a Duna-Tisza közén, Pest megyében és a Tiszántúlon volt átlag alatti, sárga és vörös színnel jelölt érték, ami még az aszály következménye. A Dunántúlon nem látható számottevő eltérés.
 
Az előttünk álló napokban is folytatódik a változékony, többször csapadékos időjárás, ugyanis napokig egy nedves légörvény lesz a vendégünk. Ennek hatására a héten újabb jelentős (többnyire 15-30 mm, de délnyugaton ettől nagyobb) mennyiségű csapadék valószínű. Keddtől csütörtökig sok felhő, esős idő várható, majd péntektől kisüt a nap és csak elszórtan várhatók záporok, zivatarok, de területi átlagban ezek már nem adnak majd jelentős csapadékot. A jelenleg sokfelé viharos szél szerdára mérséklődik, de napközben ez után is többször megélénkül, időnként megerősödik. A permetezéshez bővebb és folyamatosan frissülő információ szél előrejelzési térképeinken található.
Immár a legtöbb helyen megfelelő mennyiségű nedvesség áll a növények rendelkezésére a talajban, meleg is kellene az ideális fejlődéshez. A hőmérséklet csütörtökig még országszerte az átlag alatt alakul, különösen a Dunántúlon lesz hűvös az idő. Péntektől jelentősen erősödik a nappali felmelegedés és a hét végén már 20, 25 fok körül alakulnak majd a maximumok. Az 5 cm-es talajhőmérséklet a hét végéig jellemzően 15-18 fokra melegszik vissza.
 
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer az OMSZ mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.
 
Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél a tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzéseket, valmint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, április 1-től kezdődően meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzéseket is érdemes követni, mert azok sok hasznos információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban  telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Készült: 2019. május 13.


1. ábra: 5 napos csapadékösszeg 2019. május 12-ig (mm)


2. ábra: 10 napos csapadékösszeg 2019. május 12-ig (mm)


3. ábra: Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 50 cm-es rétegében 2019. május 12-én (%)


4. ábra: A talaj felső 1 m-es rétegében a telítettséghez hiányzó nedvesség 2019. május 12-én (mm)


5. ábra: Kukorica növekedési foknap eltérése a sokéves átlagtól 2019. május 12-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


6. ábra: Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Kecskemét térségére 2019. május 12-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


7. ábra: Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Nyíregyháza térségére 2019. május 12-ig
(részletes magyarázat a szövegben)