HungaroMet: 2012. március 26. 13:23
Egyre gyorsabb ütemű a talaj kiszáradása
Az előző év szélsőségesen száraz időjárása után az utolsó téli hónapokban sem emelkedett jelentős mértékben a talaj víztartalma. A jelenlegi időjárási kilátások alapján nagyon valószínűnek tűnik, hogy fél éven belül, november után a március lesz a második hónap, amikor az ország túlnyomó részén még 1 mm csapadék sem esik. Ugyanakkor a napos, enyhe, tavaszi időjárás miatt erősödő párolgás következtében egyre jobban kiszárad a föld. |
Vadász Vilmos
A felső 20 cm-es talajréteg nedvesség tartalma az ország túlnyomó részén 20% alá csökkent. Ebbe a rendkívül kiszáradt talajrétegbe kerülnek a tavaszi vetések során a magok, és többnyire innen vennének fel vizet a száraz ősztől, kemény téli fagyoktól egyébként is meggyötört őszi vetések.
1. ábra
A mélyebb talajrétegekben is meglehetősen alacsony a nedvességtartalom: a felső 1 m-es rétegben csak a délnyugati országrészben, illetve a Nyírségben haladja meg a 60 %-t, az Alföld közepén ugyanakkor az 50 %-ot sem éri el.
2. ábra
A vízhiány ebben a rétegben sokfelé a 100 mm-t is meghaladja, ami több mint kéthavi átlagos csapadékmennyiség, de a legkevésbé kiszáradt délnyugati és északkeleti tájakon is egy havi átlagos mennyiség kellene az optimális viszonyok kialakulásához.
3. ábra
A lágyszárúak szempontjából meghatározó, felső 50 cm-es rétegben is meghaladja a 60 mm-t a vízhiány az ország kétharmadán.
4. ábra
Március végéig ez a helyzet semmiképpen nem javul, sőt az erősödő párolgás miatt legtöbb helyen tovább szárad a föld. A legtöbb számítás szerint az ország túlnyomó részén még 2 mm csapadék sem lesz, az 5 mm-t csak a Nyírség keleti részén haladja meg 50 %-nál nagyobb valószínűséggel az 5 napos csapadékösszeg.
5. ábra
Ugyanakkor – a rendkívül enyhe időjárás miatt – egyre melegebb a talaj. Az 5 cm-es mélységben a talajhőmérséklet már tartósan 10 fok fölé emelkedett, és a jelenlegi számítások szerint – ha átmenetileg csökken is – a hónap végéig nem változik jelentősen.
6. ábra
Készült: 2012. március 26.