Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. április 17. szerda

Az időjárási helyzet Európában

Nyugat-Európa nyugodt időjárását egy az Atlanti-óceán fölött lévő anticiklon alakítja ki. Arrafelé nagyrészt az ilyenkor szokásos értékeket mérik, de az Ibériai-félsziget déli felén továbbra is 25 fok fölött alakul a csúcsérték. A kontinens középső vidékein egy a Balti-tengertől egészen a Földközi-tenger keleti medencéjéig húzódó hullámzó frontrendszer helyezkedik el. Ennek hátoldalán jóval hűvösebb levegő áramlik be Közép-Európába, köztük a Kárpát-medencébe is. Ennek következtében jócskán mérséklődik a nappali felmelegedés mértéke, és az átlagosnál némileg alacsonyabban alakulnak a maximumok. A következő napokban hazánk időjárása jelentősen nem változik, maradnak a 14 fok körüli csúcsértékek, és elszórtan valószínű zápor, jégdara zápor.

Magyarország időjárása

Kedden markáns hidegfront alakította időjárásunkat, amelynek vastagabb felhőzete és összefüggőbb csapadékzónája csak lassan araszolt délkelet felé. Előterében, a délkeleti, déli országrészben gomolyfelhők képződtek, és záporok, helyenként zivatarok, jégdara záporok is előfordultak. Néhány magasabb hegycsúcsunkon - többek között Írott-kőn - mérhető mennyiségű hóréteg is kialakult. Az északi, északnyugati szelet a front mentén erős, néhol viharos lökések kísérték. A hőmérséklet csúcsértéke döntően 8 és 22 fok között alakult, de északnyugat felől reggeltől csökkent a hőmérséklet, délután már 4 és 11 fok közötti értékek voltak jellemzőek. Éjszaka a front csapadékzónája fokozatosan haladt délkelet felé, a délkeleti határnál még reggel is esett. Mindeközben nyugat felől elkezdett felszakadozni a felhőzet. Hajnalra általában 2 és 6 fok közé hűlt le a levegő, de az Északi-középhegységben gyenge fagy is előfordult. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 24 mm között változott.

Várható időjárás az ország területén csütörtök éjfélig:

Ma a délkeleti, keleti tájakon tovább szakadozik a felhőzet, ott rövidebb, másutt hosszabb időre süt ki a nap. Éjszaka is az ország keleti felén marad felhős az ég, míg a Dunántúlon csökken a felhőzet, majd holnap már országszerte napos, gomolyfelhős időre van kilátás, ám délelőtt a keleti tájakon még több lehet a felhő. Elszórtan valószínű zápor, jégdara zápor. Zivatar helyenként - ma főként a Nyugat-Dunántúlon és a Salgótarján-Szeged vonal szélesebb sávjában, holnap a Duna-Tisza közén - kialakulhat. Az északi, északnyugati szél sokfelé megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok környezetében is - megerősödik.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 2 és 7 fok között alakul, de az Északi-középhegység szélvédett, kevésbé felhős helyein gyenge fagy sem kizárt. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 12 és 16 fok között alakul.

Távolabbi kilátások péntektől hétfőig:

Szombatig alapvetően a napos területek lesznek túlsúlyban, majd vasárnaptól egyre több felhő sodródik fölénk, ezzel együtt pedig növekszik a csapadékhajlam is. Elszórtan, majd szórványosan valószínű eső, zápor, helyenként zivatar, de lehetnek olyan területek, amelyek szárazon maradhatnak. Időnként megerősödik, vasárnap viharossá is fokozódik az északias szél. A sokéves átlaghoz képest több fokkal alacsonyabban alakul a hőmérséklet.

HungaroMet: 2024. április 17. 12:30 (10:30  UTC)  [pdhw]