Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. március 27. szerda

Az időjárási helyzet Európában

A Brit-szigetektől nyugatra örvénylik az a nagykiterjedésű ciklon, amely Európa nyugati felének időjárását meghatározza. Sokfelé felhős, csapadékos, hűvösebb idő jellemző, Franciaország déli részén és Olaszországban jelentős, helyenként 60 mm-nél nagyobb csapadékmennyiséget is regisztráltak. Közép- és Kelet-Európában még nagyrészt száraz, napos az idő anticiklonális hatásoknak köszönhetően. A fent említett ciklon kelet felé mozgó hidegfrontja előterében meleg, szubtrópusi eredetű léghullámok érkeznek dél felől a kontinens középső és délkeleti országaiba. A hidegfront este a Kárpát-medencét is eléri, amely éjszaka többfelé okoz csapadékot, csütörtökön pedig több helyen lesz viharos a délnyugati szél.

Magyarország időjárása

Kedden túlnyomóan napos, fátyolfelhős idő volt, csak az északkeleti megyékben képződött kevés gomolyfelhő. Délutántól délnyugat felől fokozatosan megvastagodott a felhőzet. A délkeleti, déli szél napközben nagy területen megerősödött, a Dunántúl északi felén viharossá is fokozódott. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 14 és 18 fok között alakult. Éjszaka megnövekedett a felhőzet, amiből a keleti tájakon fordult elő gyenge csapadék. Hajnalra 1 és 10 fok közé hűlt le a levegő, azonban az Északi-középhegységben néhol gyenge fagy is előfordult. Az elmúlt 24 órában a lehullott csapadék mennyisége sehol sem érte el az 1 mm-t.

Várható időjárás az ország területén csütörtök éjfélig:

Ma változóan felhős idő valószínű, majd késő délutántól nyugat felől nő a zápor, zivatar esélye. Este délnyugat felől hidegfront vastagabb felhőzete érkezik, amely éjszaka északkelet felé vonul többfelé esőt, záport, helyenként zivatart okozva. Csütörtökön legkésőbb az északkeleti tájakat is elhagyja a front felhő- és csapadékrendszere, mögötte átmenetileg kisüt a nap, majd délnyugat felől a déli óráktól újból felhőzet-növekedés kezdődik. Ezzel együtt növekszik a csapadékhajlam, napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délies szél gyakran lesz erős, holnap már több helyen viharos.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 5 és 12 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő.

Távolabbi kilátások péntektől hétfőig:

Az időszak nagy részében sok napsütésre számíthatunk a gomoly-, illetve fátyolfelhők mellett. Hétfőn - inkább a nap második felében - hidegfront érheti el a Kárpát-medencét. Nyugat felől vastagabb felhőzet érkezhet egy csapadékzónával. A sok helyütt erős déli, délnyugati széllel meleg levegő áramlik fölénk.

HungaroMet: 2024. március 27. 13:10 (11:10  UTC)  [pdhw]