Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. április 18. csütörtök

Az időjárási helyzet Európában

A Kelet-európai-síkságon frontrendszer hullámzik, amely a Balkán-félszigetig húzódik. A front mentén erősen felhős vagy borult az ég, és sokfelé fordul elő eső, zápor, az északi részén havazás is. Közép- és Nyugat-Európában elsősorban kisebb kiterjedésű záporok, hózáporok fordulnak elő, helyenként zivatar kíséretében. A frontálzóna két oldalán markáns hőmérséklet-különbség alakult ki. Attól keletre 20 fok felett, a Fekete-tenger partvidékén 25 fok felett alakult a csúcshőmérséklet, a fronttól nyugatra ezzel szemben csak 7, 15 fokot mérnek. Ez a hidegbetörés a kontinens nagy részét érintette, csupán a mediterrán térség maradt ki belőle. Napos, száraz idő csak az atlanti partvidék mentén van, ahova az óceán felől anticiklon nyúlik be. Péntek estig a Kárpát-medence fölé átmenetileg szárazabb légtömegek érkeznek, mindenhol több órára kisüt a nap, és csökken a csapadék esélye.

Magyarország időjárása

Szerdán az ország keleti, délkeleti felén felhősen indult a nap, de napközben arrafelé is szakadozott, gomolyosodott a felhőzet. Másutt az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett több órára kisütött a nap. A délutáni óráktól kezdve szórványosan pattantak ki záporok, helyenként jégdara záporok. Késő délután már egy-egy helyen az ég is megdörrent. Az északnyugatira forduló szél hazánk nyugati, délnyugati felén megélénkült, amit néhol erős lökések kísértek. A hőmérséklet csúcsértéke döntően 11 és 16 fok között alakult. Éjszaka az ország keleti felén a gomolyfelhőkből elszórtan fordultak elő záporok, míg a Dunántúlon jelentősen csökkent a felhőzet. Hajnalra -1 és +7 fok közé hűlt le a levegő, gyenge fagy csak délnyugaton, egy-egy helyen lett. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 8 mm között változott, de elvétve ennél nagyobb összeg is előfordult.

Várható időjárás az ország területén péntek éjfélig:

Ma a fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható, majd éjjel az északkeleti tájakat leszámítva kiderül az ég. Holnap napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Ma elszórtan, holnap már csak helyenként lehet záporos csapadék. Ma az északi szelet nagyobb területen, holnap a nyugatias légmozgást főleg az északi megyékben kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de záporok, zivatarok környékén viharos lökés sem kizárt.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 0 és +5 fok között valószínű, de néhol gyenge fagy is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken 11 és 16 fok között alakul.

Távolabbi kilátások szombattól keddig:

Az előttünk álló hétvégén, valamint a hétfői nap folyamán közepesen, illetve erősen felhős idő lesz a jellemző. Szórványosan számítani lehet esőre, záporra, itt-ott zivatarra. Kedden a változóan felhős ég mellett több órára kisüt a nap és csupán néhol fordulhat elő gyenge eső, záporeső. Az északi, északnyugati szelet elsősorban vasárnap kísérhetik sokfelé erős, helyenként viharos széllökések. A hideg éjszakákat az ilyentájt megszokottnál hűvösebb nappalok követik.

HungaroMet: 2024. április 18. 12:00 (10:00  UTC)  [pdhw]