Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. január 2. csütörtök

Az időjárási helyzet Európában

Egy nagy kiterjedésű, mély ciklon középpontja található a Baltikumtól keletre. Ennek az alacsony légnyomású képződménynek a frontjai alakítják az időjárást Bretagnetól egészen a Felső-volgai-tóhátságig: döntően borult az idő, sok helyen fordul elő 15-20 mm-t meghaladó csapadék. Zömmel eső esik, de a Kelet-európai-síkságon havazik is. A ciklon hidegfrontjának előterében a déli, délnyugati, míg a front mögötti tájakon az északnyugatira forduló szelet kísérik erős, helyenként viharos lökések. Kontinensünk déli felén továbbra is egy anticiklon alakítja az időjárást, ezért arrafelé alapvetően nyugodt, napos és száraz az idő. A hőmérséklet is ott a legmagasabb, több helyen mérnek 17, 18 fokot a legmelegebb percekben, ezzel szemben a Skandináv-félszigeten - a hatalmas ciklon hátoldalán - néhol -19, -20 fok a csúcsérték, ami az átlagnál 12-14 fokkal alacsonyabb hőmérsékletet jelent. A Kárpát-medence északkeleti felén - ugyan nem ennyire - de a hidegpárna miatt alacsony a hőmérséklet, viszont ma egyre nagyobb területen szakadozik, majd egy érkező hidegfront miatt átmenetileg záródik a felhőtakaró, és többfelé várható eső, kisebb havas eső, havazás. Holnap csökken a felhőzet, és alapvetően naposra fordul az idő.

Magyarország időjárása

Szerdán is országszerte borult, sokfelé egész nap ködös idő volt jellemző. Kisebb körzetekben zúzmara lerakódás, ipari havazás előfordult. Csak a magasabb hegyek csúcsai emelkedtek a rétegfelhőzet fölé. A maximum-hőmérséklet síkvidéken -3 és +1 fok között alakult, de a hegytetőinken 6, 7 fokot is mértek. Az éjszaka első felében maradt a borult idő, azonban hajnalban, reggel egyre nagyobb területen javultak a látási viszonyok, és csökkent a felhőzet. Reggelre -8 és -1 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában csak kisebb szitálást, ónos szitálást és hószállingózást észleltek, a lehulló csapadék mennyisége jelentéktelen volt.

Várható időjárás az ország területén péntek éjfélig:

Délnyugat felől szakadozik a felhőzet, de az északkeleti tájakon tartósan borult, párás idő várható. Eközben északnyugat felől is egyre több és vastagabb felhő érkezik, éjszaka átmenetileg mindenütt beborul az ég, majd holnap csökken a felhőzet, és általában több órára kisüt a nap. Estétől holnap kora délelőttig többfelé várható eleinte zömmel eső, északon átmeneti, kisebb ónos eső, majd havas esőbe, helyenként havazásba vált a csapadék. Vékonyabb hóréteg a Dunántúl magasabb részein, valamint Borsodban alakulhat ki. Holnap már döntően száraz idő lesz. Ma a délnyugati szelet élénk, erős, délnyugaton viharos lökések kísérik, majd éjszaka északnyugatira fordul a szél, és némileg veszít erejéből.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -2 és +4 fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken általában 3, 4 fok körül alakul.

Távolabbi kilátások szombattól keddig:

Szombaton hazánk nagyobb részén napos, száraz idő várható, ám vasárnapra már erősen megnövekszik a felhőzet és elsősorban az északi tájakon (vegyes) csapadék is előfordulhat. Hétfőn ismét szakadozottabb lesz a felhőzet, majd kedden hidegfront érkezhet. Az átmeneti lehűlést követően jelentősen enyhül az idő.

HungaroMet: 2025. január 2. 12:20 (11:20  UTC)  [pdhw]