Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. május 2. péntek

Az időjárási helyzet Európában

Európa döntő részén anticiklonális hatások miatt a korábbi napokhoz hasonlóan többnyire napos, száraz az időjárás. A csúcsértékek általában jócskán meghaladják a 20 fokot, és a minimum is döntően 10 fok körül alakul, vagyis az ilyenkor szokásosnál jópár fokkal melegebb az idő. Ezzel szemben az Ibériai-félsziget, Skandinávia, és a kontinens keleti, délkeleti pereme felett alacsonynyomású központok helyezkednek el, ezeken a részeken többfelé okozva csapadékos időjárást. Eső, zápor, zivatar egyaránt előfordul bennük, lokálisan jelentős, nem egy helyen 20 mm-t meghaladó mennyiségű csapadékot okozva. Markáns hőmérsékleti kontraszt, ezzel együtt egy hullámzó frontálzóna éleződik ki a Skandinávia felett örvénylő ciklon és az anticiklon között. A Kárpát-medence időjárásában jelentős változás majd ennek a frontálzónának a hatására körvonalazódik - szombaton a nap második felében már labilizálódik a légkör, addig azonban marad a napos, száraz, az ilyenkor szokásosnál jóval melegebb idő.

Magyarország időjárása

Csütörtökön alapvetően derült, napos idő volt a jellemző. A késő délelőtti, déli órákban megindult a gomolyfelhő-képződés, a gomolyfelhőkből pedig a Duna-Tisza közén néhány zápor, sőt egy zivatar is kialakult. Ezek a csapadékgócok kora estére gyorsan feloszlottak. Az északi, északkeleti szelet helyenként élénk lökések kísérték. A hőmérséklet csúcsértéke nagyrészt 23 és 28 fok között alakult. Éjszaka nagyrészt derült, száraz idő volt, és a szél is alábbhagyott. Hajnalra 2 és 12 fok közé csökkent a hőmérséklet, de vízpartokon és a magasabban fekvő területeken ennél magasabb érték is előfordult. Az elmúlt 24 órában mérőállomásainkon nem mértünk számottevő csapadékot.

Várható időjárás az ország területén szombat éjfélig:

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható, majd estére a gomolyfelhők feloszlanak, és éjszaka derült vagy fátyolfelhős lesz az ég. Délután az északnyugati tájakon egy-egy zápor nem kizárt. Holnap a fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az északi országrészben előfordulhat egy-egy zápor, zivatar - kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. Ma helyenként, holnap nagy területen megélénkül déli, délnyugati szél, amit holnap a délnyugati megyékben helyenként erős lökések kísérhetnek. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 13 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hűvösebb, míg a magasabban fekvő helyeken, vízpartok közelében, nagyvárosokban enyhébb lehet a hajnal. A legmagasabb nappali hőmérséklet szombaton általában 26 és 31 fok között valószínű.

Távolabbi kilátások vasárnaptól szerdáig:

Vasárnap egyre többfelé valószínű zápor, zivatar, jövő hét hétfőn pedig már tartósabb, jelentősebb mennyiségű eső is előfordulhat az ország egyes részein. Emellett visszaesik a hőmérséklet: a jövő hét elején a legtöbb helyen 20 fok alatt maradnak a maximumok, de keddtől némileg szárazabb levegő érkezik, így csökken a csapadékhajlam.

HungaroMet: 2025. május 2. 12:20 (10:20  UTC)  [pdhw]