June 2019

2019 júniusa a legmelegebb volt 1901 óta. Országosan közel átlagos mennyiségű csapadék érkezett, azonban több helyen a felhőszakadások és a viharok jelentős károkat okoztak.

4. ábra
Csapadékösszeg

A júniusi csapadékösszeg országos átlagban 71,4 mm-nek adódott, amely a sokévi átlag 97%-a. Területi különbségek igen jelentősek voltak: az Ipoly mentén és a Kisalföldön alig 25 mm érkezett egész hónapban, míg az északkeleti országrészben a lehulló csapadék mennyisége helyenként megközelítette a 200 mm-t. A legkevesebb csapadékot az Ipoly mellett, Tésa állomáson mértük (5,2 mm). Ugyanakkor a heves zivatarok, felhőszakadások miatt Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Békés és Csongrád megyében jóval 100 mm feletti mennyiséget összegeztünk. Különösen csapadékos időjárás jellemezte a Bükk-hegység környezetét: Terpes állomáson júniusban összesen 248,8 mm csapadékot rögzítettünk. Ezen a Heves megyei állomáson csupán egy nap alatt, június 23-án 154,9 mm eső esett. Napi csapadékrekordot döntött ezen kívül Rakamaz állomás, ahol június 16-án 144,4 mm hullott, míg június 19-én Fonyódon 117,8 mm csapadék érkezett. Több állomáson rövid idő alatt közel egy teljes hónapnak megfelelő csapadékmennyiség zúdult le. Az extrém csapadék mellett a zivatarok környezetében megerősödő orkán erejű szél is károkat okozott.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010 átlaghoz viszonyítva

Az 1981-2010-es értékkel összevetve látható, hogy a Hanságban és a Fertő-tó közelében a sokévi csapadékmennyiség alig 20%-a érkezett, míg az ország jelentős részén átlagos mennyiségű csapadék hullott. Ezzel szemben keskeny sávokban, területileg koncentrálva a sokévi csapadékmennyiség közel duplája (160-240%) fordult elő a Zagyvától és a Tiszától keletre eső területeken.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A nyár első hónapjában három hosszabb-rövidebb periódusban hullott csapadék. Az első héten egy magassági hideg légörvény miatt volt erőteljes a gomolyfelhő-képződés, és a labilis légrétegződés miatt országszerte pattantak ki kisebb záporok, zivatarok. A fokozatosan gyengülő és észak felé távozó hidegörvény után egy markáns anticiklon épült ki és hozta meg az első júniusi hőhullámot. A hőségnek egy északnyugat felől érkező hullámzó frontálzóna vetett végett. A front átvonulását követően, június 16-24 közötti időszakban a Kárpát-medencében maradó nedves és labilis légtömeg és egy újabb magassági hideg légörvény teremtett különösen kedvező helyzetet záporok és zivatarok kialakulásának. A lassú áramlás miatt kezdetben főként a Bükk déli előterében, Tokaj közelében alakult ki felhőszakadás jégesővel, később az ország déli részén. Június 19-én Fonyódnál, a főváros térségében és több alföldi városban hullott jelentős mennyiségű csapadék. Június 22-23-án a Vértesben és Gerecsében található mérőállomásunkon érte el a napi csapadékösszeg az 50-70 mm-t. A második hőhullám átmenetileg csapadékmentesen telt, de később észak felől egy hidegfront vonult át felettünk. Június 27-én az északkeleti országrészben áthaladó heves zivatarrendszerhez orkán erejű szél is kapcsolódott. Sárospatakon 126 km/h széllökést mértünk, de Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több településen is jelentős károkat okozott a vihar. A hónap vége meleg, nyári idő mellett alapvetően csapadékmentesen telt.