March 2020

2020 márciusa a szokásosnál melegebb és átlagosan csapadékos hónap volt.

4. ábra
Csapadékösszeg

2020 márciusa egy átlagosan csapadékos márciusnak tekinthető. A hónap csapadékösszege országos átlagban 38,0 mm volt, amivel 1901 óta az 51. legcsapadékosabb március lett. A legcsapadékosabb területek a hegyvidékek, valamint az ország délkeleti része voltak. Ezeken a területeken 50 mm feletti havi csapadékösszegek fordultak elő. A legtöbb csapadék a Nagy-Hideg-hegyen hullott, 88,0 mm. A legszárazabb helyeken 25 mm alatt maradt a havi csapadékösszeg, ilyen területeket találunk az Alpokalján, a Balaton környékén, valamint a Bükk és a Zemplén között (pl. Sajószentpéter: 10,5 mm). A hónap legkisebb mennyiségű csapadéka Nemeskisfaludon hullott, 10,4 mm.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A 2020. márciusi csapadékösszeg országos átlaga az 1981–2010-es átlag 109%-nak adódott. A fentebb említett kisebb csapadékösszegű területeken volt, ahol a szokásos mennyiség fele sem hullott le. A Dunántúl nyugati, délnyugati részén nagy területen az átlagos alatt maradt a márciusi csapadékösszeg. Az Alföld legnagyobb részén, Komárom-Esztergom és Nógrád megyékben a szokásosnál csapadékosabb hónap volt. Délkeleten helyenként az átlagos márciusi csapadékösszeg kétszerese is lehullott.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Bár 2020 márciusa országosan az átlagosnál kissé csapadékosabb volt, a havi csapadék legnagyobb része a hónap első hetében hullott le, és a március hátralevő részét inkább száraz időjárás jellemezte. A hónap elején még folytatódott a februárt jellemző időjárás. Gyakoriak voltak a frontátvonulások, amik országszerte okoztak napi több-kevesebb csapadékot, ami nagyrészt eső volt, de az északi hegyekben havazás is előfordult. A hónap legcsapadékosabb napja 1-je lett, amikor az országos átlag elérte a 11,1 mm-t. A legnagyobb napi csapadékösszeget is ezen a napon jegyezhetjük, Diósjenőn 38,5 mm-t. 1-jén kívül országosan csapadékosabb nap volt még 4-e, amikor a Dunától keletre a napi csapadék többfelé meghaladta a 10 mm-t (pl. Jászapáti: 20,1 mm), valamint 6-a, amikor helyenként a 30 mm-t is elérte a napi csapadék mennyisége (pl. Székkutas: 31,5 mm). Március 7-étől szárazabbra fordult időjárásunk. 10-11-én egy melegfront, majd 13-án egy hidegfront okozott nem számottevő (többnyire 5 mm alatti) csapadékot. A hónap harmadik hetében anticiklon határozta meg hazánk időjárását, így száraz és napos idő dominált. Március 21-én kezdődött jelentős változás időjárásunkban, amikor egy markáns hidegfront vonult át Magyarország felett. A Dél-Alföldön zivatarok is előfordultak, a magasabban fekvő helyeken pedig már hó is hullott. 23-25-ig az ország déli, délnyugati részén, különösen a Mecsek környékén a háromnapi csapadék mennyisége meghaladta a 30 mm-t. 24-ére a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön síkvidéken is sokfelé összefüggő hóréteg alakult ki, aminek a vastagsága többnyire 10 cm alatt maradt, de a Mecseknél helyenként meghaladta a 20 cm-t is (pl. Váralja: 24 cm). Ennek a télies időszaknak a legnagyobb hóvastagsága 28 cm volt (Máza, márc. 25.). Március 26-tól anticiklon határozta meg időjárásunkat, így szárazabbra, naposabbra fordult időjárásunk, csak elszórtan fordult elő a nappali gomolyfelhőképződésből egy-egy futó zápor, zivatar, majd 30-án egy hidegfront okozott északon kevés vegyes halmazállapotú csapadékot.

 

Országos átlagban 9 csapadékos nap volt 2020 márciusában, ami megfelel az 1981–2010-es átlagnak. A Dunántúlon jellemzően 7–10, a Dunától keletre 9–12 napon hullott csapadék. A havas napok száma a március végi havazásnak köszönhetően országos átlagban 2-nek adódott (átlag: 3 nap). Hótakarós nap országosan 1 volt, de a Dél-Dunántúlon 2–3 ilyen nap is előfordult március 23 és 25 között. Zivataros nap országos átlagban nem volt, de az ország déli megyéiben és északon helyenként észleltek egy-egy napon dörgést, villámlást.