July 2020

2020 július átlagosan meleg és összességében csapadékos időjárású volt.
 A csapadék területi és időbeli eloszlása igen szélsőségesen alakult.

4. ábra
Csapadékösszeg

A júliusi csapadékösszeg országos átlagban 76,4 mm-nek adódott, amely a sokévi átlagot 18%-kal meghaladja. Országszerte a csapadék területi eloszlása idén is szélsőségesen alakult. Július folyamán ezúttal a Kisalföldön érkezett a legkevesebb csapadék: a havi csapadékösszeg jellemzően 30 mm alatt maradt. A legkevesebb csapadékot Mosonmagyaróvár állomáson mértük (25,6 mm). Ugyanakkor a heves zivatarok, felhőszakadások miatt többfelé, így a Dunántúl délnyugati részén és a Tiszántúlon jóval 100 mm feletti havi csapadékmennyiséget összegeztünk. Különösen csapadékos időjárás jellemezte idén Somogy és Zala megyét. A Somogy megyei Vése állomáson júliusban összesen 269,2 mm érkezett. A csapadék időbeli eloszlása itt igen szélsőségesen alakult, mivel 24 óra alatt, július 24-én a teljes havi összeg 66%-a, azaz 178 mm érkezett.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

Az 1981-2010-es sokévi átlaggal összevetve látható, hogy az ország nagy részén átlagos csapadékmennyiség adódott júliusban. Ugyanakkor a Dunántúlon Somogy és Zala megyében, illetve a Tiszántúlon Békés megye tájain helyenként a sokévi átlag duplája hullott le nagy területi koncentrációban. Ezzel szemben Győr-Moson-Sopron megyében és Pest megyében is adódott egy-egy olyan terület, ahol az 1981-2010-es csapadékmennyiségnek csupán fele érkezett.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Még június utolsó napján vonult át egy markáns hidegfront hazánk felett viharos széllel, így a július első napja nyugodt, napos idővel kezdődött. Később egy frontrendszer előoldalán nedvesebb és labilisabb légtömeg érkezett, mely kedvezett záporok, zivatarok kialakulásának, amelyet helyenként jégeső és viharos szél is kísért. A Tiszántúlon ekkor néhány állomáson 50 mm-t meghaladó csapadék hullott. Pár napig nyugodt nyári idő után északnyugati irányból hűvösebb légtömegek hoztak csapadékot, azonban számottevő mennyiség csak a Zempléni-hegységben volt. Az első dekád végén egy hidegfront érte el a Kárpát-medencét, mely országszerte jelentős csapadékot hozott. Ezt követően egy anticiklon épült ki, így néhány napig igazi nyári idő volt. A hónap közepén azonban nyugat felől nedvesebb és hűvösebb légtömeg érte el térségünket. Egy magassági hidegörvény hatására július 17-én főként Heves megyében alakultak ki nagyobb felhőszakadások. Egy gyenge anticiklon után 21-én északról súrolta térségünket egy hidegfront, amely viharos széllel az északi országrészben károkat is okozott. Július 24-én az Alpok térségben alakult ki egy légörvény, amely a Dunántúlon özönvízszerű csapadékot okozott, így a napi csapadékösszeg 24-én országos átlagban elérte a 18 mm-t. Ezen a napon legalább 3 állomáson összegeztünk 100 mm-t meghaladó mennyiségű csapadékot (Csurgó, Vése Zalakomár). A front feloszlását követően a hónap vége már jórészt csapadékmentesen telt.