March 2020

2020 márciusa a szokásosnál melegebb és átlagosan csapadékos hónap volt.

1. ábra
Középhőmérséklet

A 2020-as március középhőmérséklete 6,79 °C-nak adódott, amivel a 31. legmelegebb március volt 1901 óta. A hónap középhőmérséklete az ország legnagyobb részén 5 és 8 °C között alakult. A Dél-Alföldön, a Dél-Dunántúlon és a főváros térségében 7 °C feletti érték volt a jellemző. Néhol, főleg a városok belterületén 8 °C feletti havi középérték is előfordult. 5 °C alatt csupán a hegyvidéki és fagyzugos területek maradtak (pl. Kékestető 1,5 °C, Zabar: 3,9 °C).

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A havi középhőmérséklet országos átlagban 1,4 °C-kal haladta meg az 1981–2010-es átlagot. Magyarország egész területén a szokásosnál magasabban alakult a tavasz első hónapja. A pozitív hőmérsékleti anomália az ország legnagyobb részén 1 és 1,5 °C közötti volt, de foltokban a Dél-Dunántúlon, délkeleten, a főváros térségében, valamint északon, északkeleten előfordult 1,5 °C-ot meghaladó eltérés is.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Március első felében folytatódott a februárihoz hasonló időjárás. Ezt az időszakot is gyakori frontátvonulások jellemezték, összességében az átlagosnál több fokkal melegebb időjárással. Március 10-től délnyugati áramlással jelentős melegedés kezdődött, és egy melegfront átvonulását követően 12-én sokfelé 20 °C fölé melegedett a levegő, helyenként a 24 °C-ot is elérte (pl. Kiskunfélegyháza: 24,1°C). Országos átlagban ez volt a március legmelegebb napja, a középhőmérséklet országosan elérte a 13,4 °C-ot, ami közel 9°C-kal magasabb az 1981–2010-es átlagnál. 13-án egy hidegfront érte el hazánkat, és jelentős lehűlés vette kezdetét. A hónap során először 15-én az átlag alatt alakult a napi középhőmérséklet. Március 15-én még csak az ország északi felén, másnap országszerte komoly fagy alakult ki, a fagyzugos helyeken –10 °C alá hűlt a levegő, és napközben is csak +10 °C körül alakult a levegő hőmérséklete. Ezt követően néhány napig egy anticiklon alakította időjárásunkat, aminek hatására napos idő volt, reggelente helyenként faggyal, napközben 18-ától 20 °C körüli legmagasabb hőmérséklettel, nagy napi hőingással. 21-én egy markáns hidegfront érte el a Kárpát-medencét észak felől, és hideg, sarkvidéki eredetű levegő árasztotta el az országot, a hónap leghidegebb időszaka vette kezdetét. A következő négy nap átlaga nem érte el a 2 °C-ot sem, március 23-án sokfelé –5 °C alatt alakult a minimumhőmérséklet, és a napi középhőmérséklet fagypont alatt maradt (–0,1 °C), amivel ez lett a hónap leghidegebb napja országos átlagban. A következő néhány napon, 25-ig a Dél-Dunántúlon, ahol több napon át havazott, napközben sem volt melegebb 1–2 °C-nál. 26-ától ismét jelentős melegedés kezdődött, és a 27–29-i pár napon a napi középhőmérséklet ismét az átlagos felett alakult. Ezeket a napokat március 18-20-hoz hasonlóan nagy napi hőingás jellemezte, a reggeli fagypont körüli hőmérsékletről általában 18–20 °C köré melegedett fel a levegő. A hónap végén, 30-án újból egy hidegfront hozott jelentős lehűlést. 31-én az ország északi felén sokfelé – 5°C alá csökkent a hőmérséklet, helyenként -10 °C-nál is hidegebb volt (pl. Zabar: –11,5 °C), és napközben is csak 5–10 °C volt.

 

Fagyos napból (tmin≤0 °C) 10 fordult elő országos átlagban (átlag: 13 nap). A Dunántúlon általában 8–12, a Duna vonalában és a Duna-Tisza közén 10–15, a Tiszántúlon 8–10 fagyos nap volt. Ennél több csak a hegyvidékeken és fagyzugos helyeken jelentkezett (Zabar: 24 nap). Általában a hónap elején még szokott lenni egy téli nap (tmax≤0 °C), idén viszont ilyen nap országos átlagban nem volt a hónap eleji enyhe időjárás miatt. Csak a hegyeken fordult elő néhány (pl. Kékestető: 4 nap).