August 2021

2021-ban a nyár utolsó hónapja az átlagosnál kissé hűvösebb volt. Emellett szárazabb időjárású is, mint a tavalyi év, bár területileg ez nagy változékonyságot mutat.

1. ábra
Középhőmérséklet

2021 augusztusában a középhőmérséklet az Alföldön és a Dunántúli-dombságon 20-22 °C között alakult. Az ország többi részén a havi átlag nem érte el a 20 C-ot. A legmelegebb tájakat az Alsó-Tisza-vidéken és a Körös-Maros közében találjuk. A legmagasabb havi középhőmérséklet Szegeden 22,8 °C volt, míg a legalacsonyabb havi érték (15,1 °C) Kékestetőn adódott. Az országban átlagosan 20 nap volt nyári nap (Tmax≥25 °C), 9 nap hőségnap (Tmax≥30 °C). A nyári napok száma 3 nappal, míg a hőségnapok száma 1 nappal kevesebb, mint az 1991-2020 közötti normálérték. A hőmérséklet napi csúcsértéke augusztus 1-én Sarkad-Malomfok állomáson és augusztus 16-án Mezőkovácsházán 38,6 °C volt, míg a legalacsonyabb értéket, 3,6 °C-ot augusztus 26-án Kakucson mérték.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

A nyár utolsó hónapja az 1991-2020-as átlaghoz képest 0,8 °C-kal volt hűvösebb, így az országos átlagban 20,3 °C-os havi középérték az 51. legmelegebbnek számít 1901 óta. Az anomália térképre tekintve alig találunk a sokéves átlagnál magasabb értéket, ugyanakkor a legnagyobb hőmérsékleti eltérést Győr-Moson-Sopron megyében és az északkeleti országrészben azonosíthatjuk. A Mecsekben viszont helyenként 0,5-1 °C-kal haladta meg az augusztusi havi középhőmérséklet az 1991-2020-as átlagot.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Augusztus elején a napi átlaghőmérséklet a sokévi átlag alatt maradt, mert egy hullámzó frontrendszer alakította időjárásunkat. Így a július végén kezdődött hőségnek vége szakadt. Ezt követően anticiklonális hatásoknak köszönhetően fokozatosan megerősödött a nappali felmelegedés, és a meleg, fülledt időt csak néha zavarták meg záporok, zivatarok. Augusztus 17-én egy hidegfront vonult át a Kárpát-medence felett, melynek hatására megszűnt a hőség. Ezután ismét enyhe melegedés kezdődött, így a harmadik dekád elején már a sokéves átlag közelébe került a napi középhőmérséklet. Augusztus 22-én késő este egy hidegfront érte el térségünket északnyugat felől, mögötte több fokkal hidegebb levegő áramlott be a Kárpát-medencébe. Majd 26-tól egy Skandinávia felett örvénylő ciklon hidegfrontja volt hatással időjárásunkra. Ez az erőteljes lehűlés a hónap végéig a sokéves átlag alatt tartotta a hőmérsékletet. A leghidegebb napokban az átlaghőmérséklet 5-6 °C-kal a sokévi átlag alatt maradt.