January 2023

Az idei január a 2. legmelegebb az elmúlt 123 évben. Emellett extrém csapadékos is volt, a szokásos mennyiségnek kb. a két és félszerese hullott. Ezzel a legcsapadékosabb január lett 1901 óta.

5. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Ez a január a szokásosnál jóval melegebben telt el. A napi középhőmérséklet országos átlaga minden nap magasabb volt, mint a sokéves érték. A legközelebb akkor került hozzá, amikor - a hónap leghidegebb napján - január 30-án -0,5 °C volt, a normálérték pedig -0,6 °C. Országosan a legmelegebb nap január elseje volt, amikor átlagban 8,0 °C volt a napi közép, szemben a sokéves értékkel, ami -1,5 °C. Ez 9,5 fokos eltérés, amire nem volt még példa a 2000-es évek januárjaiban. Ennek megfelelően új hőmérsékleti rekordok születtek elsején és aztán másodikán is. Az országos maximum- és minimumhőmérsékleti rekordokról bővebben itt olvashatnak: https://www.met.hu/omsz/OMSZ_hirek. A hónap első dekádjában nagyon enyhe, szinte tavaszias volt az idő. Az első két napon egy anticiklon határozta meg időjárásunkat, sok napsütéssel, csapadék nélkül. Harmadikán egy hidegfront hozott némi lehűlést, de még így is maradt az évszakhoz képest enyhe idő. Az átvonulásakor többfelé gyenge esőzést okozott. Ezután meleg és hidegfrontok felváltva követték egymást. Bár a középhőmérséklet kissé ingadozott, még így is 5-7 fokkal a sokéves átlag felett alakult. A változékony időben elszórtan eső, záporeső előfordult. Ezt a viszonylagos nyugalmat törte meg a 9-én érkező hidegfront, melyről az Alpok hatására egy mediterrán ciklon fűződött le. Ennek köszönhetően országszerte esett az eső és borult volt az ég, de továbbra is enyhe maradt az idő. A napi csapadékösszeg országos átlagban 20,3 mm-nek adódott. A Tiszántúlon ez alatti összegeket regisztráltunk, viszont a Dunántúl legnagyobb részén 30 mm-nél is több csapadék hullott, a Bakonyban pedig a 60-70 mm-t is elérte a napi csapadékösszeg. Így ekkor új napi csapadékösszeg rekord született Bakonybélben, 73 mm-rel. A korábbi rekord 1959-ből származott, Kemence állomáson akkor 48,6 mm-t mértek. 2023. január 10-én is hazánk legnagyobb részén hullott csapadék, ismét a Dunántúlon nagyobb mennyiségben. Ebben a két napban nagy területen - főként az északi és északnyugati - szelet erős, olyakor viharos széllökések kísérték. A folytatásban is több front érintette a Kárpát-medencét, így tovább folytatódott a változékony, enyhe időjárás. 15-én egy hidegfront érte el hazánkat, mely felettünk hullámot vetett, lelassult és többfelé csapadékot okozott. Túlnyomórészt eső hullott, de a Nyugat-Dunántúlról havas esőt és havat is jelentettek. Másnap tovább folytatódott a csapadékos idő, jellemzően esővel, de a középhegységek csúcsain, valamint Somogy és Zala vármegyék egyes részein havazás, havas eső is volt.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

17-től több mediterrán ciklon is átvonult hazánk felett, több hullámban okozva csapadékhullást. 17-én országszerte esett eső, a középső megyékben zivatarok is kialakultak. Hasonló történt 18-án is, döntően eső volt a csapadék alakja. De a középső országrészben ekkor is voltak zivatarok, illetve északnyugaton és nyugaton havazás, havas eső is előfordult. Mindkét napon megerősödött a szél, többfelé viharossá is fokozódott. 19-én egy ciklon hátoldalán északi áramlással a Kárpát-medencébe hideg levegő áramlott, így a csapadék formája több helyen esőről havas esőre, havazásra váltott át. A középhőmérsékletek fokozatosan csökkentek, 20-án és 21-én 1 °C körül alakultak országos átlagban, de még ez is magasabb az ilyenkor szokásosnál. 20-án főként a Tiszántúlon, 21-én pedig inkább a Dunántúlon hullott jelentősebb mennyiségű csapadék, halmazállapota vegyes volt. Ahogy ezekben a napokban, úgy 22-én is egy mediterrán ciklonnak köszönhetően történt a csapadékhullás. Többfelé fordult elő eső, havazás, havas eső. 23-án már csak a Baja - Sopron vonaltól délnyugatra mértünk csapadékot, aminek a mennyisége a határ felé haladva nőtt. Itt a határ mentén 20 mm feletti összegek voltak jellemzőek. A formája - a mediterrán ciklon következtében történt melegedés miatt - eső volt. 25-től egyre hidegebb levegő szivárgott fölénk egy északra lévő anticiklon peremén, így megint csökkenésnek indult a napi átlaghőmérséklet. Innentől a hónap végéig számottevő csapadék már nem fordult elő, csak elszórtan kisebb mennyiségben. Párás, borult volt az idő egészen 31-ig, amikor egy hidegfront vonult át. Záporos csapadékot és erős, viharos szelet okozott.