2023. augusztus

2023-ban a nyár utolsó hónapja a 12. legmelegebbnek adódott 1901 óta. Az átlagosnál csapadékosabb volt az időjárás, de területileg nagy változékonyságot mutatott.

3. ábra
Csapadékösszeg

Az augusztus összességében csapadékos időjárású volt, noha jelentős területi különbségeket figyelhetünk meg. A havi csapadékösszeg országos átlagban 74,5 mm-nek adódott, amely a sokévi átlag 120%-a. Ebben a hónapban egy délnyugat-északkelet irányú vonal mentén, mely a Balatont is érinti, különültek el a csapadékviszonyok. A vonaltól északnyugatra 70-180 mm, míg délkeletre általában 30-70 mm hullott. A havi legalacsonyabb összeg 18,4 mm volt Pocsajon Hajdú-Bihar vármegyében. Ugyanakkor a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Szőlősardón 197,3 mm csapadékot regisztráltunk a heves zivatarok és felhőszakadások miatt. A hónap során főként az özönvízszerű csapadék okozott pusztítást, néhol aprószemű jéggel, melyet erős szél és viharos széllökések kísértek.

4. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Augusztusban a lehulló csapadékmennyiségnek a normáltól vett eltérése jelentős térbeli változatosságot mutatott. A Dunántúl északi felére, a főváros térségére és az Északi-középhegységre általában a normálnál 1,5-2-szer több csapadék érkezett, de a zivatarok által legjobban érintett területeken ez az érték elérte a megszokott mennyiség 2,5-3-szorosát. A legszárazabb területek a Dunántúl esetén a délkeleti területek voltak, ahol a megszokott mennyiség 40-80%-a hullott. Csapadék hiány jelentkezett még az Alföld középső és keleti részén (Hajdú-Bihar, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyék) is, ahol kisebb térségekben előfordult, hogy az 1991-2020-as átlagnál 60-40%-kal kevesebb csapadék érkezett a hónap során.