2020. február

2020 februárja a harmadik legmelegebb 1901 óta. A gyakori frontátvonulások az átlagosnál kicsit több csapadékot hoztak.

4. ábra
Csapadékösszeg

Februárban az ország területére átlagosan 37 mm csapadék érkezett. A legtöbb csapadék az Alföldön hullott, különösen a Felső-Tisza vidéken és a Körösök vidékén, ahol helyenként 50 mm feletti havi csapadékot összegeztünk. Tiszabecs állomáson 76,5 mm adódott. Ugyanakkor az ország északnyugati részén, a Fertő-tó térségében és a Kisalföldön a havi összeg 25 mm alatt marad. A legkevesebb csapadékot a Soproni járáshoz tartozó Harka állomáson összegeztük (7,7 mm) az osztrák határ közelében.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A februári havi csapadékmennyiség országos átlagban az 1981-2010-es normál 113%-a volt. Az átlagosnál kicsit csapadékosabb időjárás pótolta a nagyon száraz január okozta veszteségeket és fontos vízbevételt jelentett a talajok számára. A sokévi átlagnál csapadékosabb tájakat az Alföldön találjuk: a Kiskunság déli részén, a Körösök mentén és a Felső-Tisza vidéken (140-160%). A szokásosnál kevesebb csapadék (a sokévi átlag 30-50%-a) hullott a Soproni-hegységben és a Fertő-tó déli részén.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Február folyamán három csapadékos periódust azonosítottunk. A hónap elején február 4-i maximummal érkező csapadék egy Németország felett kialakult sekély ciklon hidegfrontjának átvonulásának volt köszönhető. Ekkor a keleti, északkeleti tájakon hullott helyenként 20 mm-t meghaladó csapadék: Bátorliget állomás aznap 37,7 mm-t rögzített. A második dekád elején, február 10-től kezdődően egy Izland és Skandinávia felett kialakult markáns ciklon átvonulása hozott országszerte csapadékot. A hónap végén, február 26-án egy Balti-tenger felett kialakult ciklon hidegfrontja hozott számottevő csapadékot, különösen Vas és Zala megyébe. Ekkor Zalaegerszegről 32 mm-t jelentettek. A hónap végén, számos állomáson volt havazás, havas eső, de összefüggő, tartós hótakaró nem alakult ki. Február 29-én, a Kékestetőn a hóréteg legnagyobb vastagsága 9 cm volt. A változékony, enyhe és szeles időjárású csapadékos időszakok nyugatias áramlással érkező frontátvonulásoknak voltak köszönhetők, míg közöttük az anticiklonok csak rövidebb időre jutottak uralomra, melyek jobbára csapadékmentesen teltek.