2020. augusztus

2020-ban a nyár utolsó hónapja a 10. legmelegebbnek adódott 1901 óta és kevésbé volt száraz időjárású, mint az elmúlt 5 évben, bár területileg ez nagy változékonyságot mutat.

4. ábra
Csapadékösszeg

Az augusztus összességében csapadékos időjárású volt, noha jelentős területi különbségek adódtak. A havi csapadékösszeg országos átlagban 80,6 mm-nek adódott, amely a sokévi átlag 129%-a. Ebben a hónapban a Tisza vonalától keletre, különösen a Berettyó-Körös-vidéken alig esett csapadék. Itt adódott a havi legalacsonyabb összeg is, Mezőberény-Hosszúfok állomásunkon mindösszesen 11 mm hullott. Ugyanakkor a Nyugat-magyarországi-peremvidéken a heves zivatarok és felhőszakadások miatt a csapadék térben és időben koncentráltan érkezett. A legnagyobb havi csapadékösszeget Szentgotthárd-Farkasfa állomáson összegeztük (228,2 mm). Egy-egy napon özönvízszerű csapadék okozott pusztítást, néhol dióméretű jéggel. Celldömölkön augusztus 17-én 24 óra alatt 135 mm zúdult le – aznap zivatar volt jégesővel – , mely a havi összeg (220,4 mm), több mint 60%-a. Ez az érték új napi rekordot is jelent.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

Augusztusban a lehulló csapadékmennyiség az ország nagy hányadán az 1981-2010 közötti normálérték felett alakult, kivéve a keleti határ mentén. Hajdú-Bihar és Békés megye keleti tájain, a Berettyó-Körös-vidéken a sokévi átlag alig 30%-a érkezett. Ezzel szemben Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyékben a sokévi átlagnak a 140-250%-a hullott augusztusban, de Csorna és Celldömölk állomásokon a 300%-ot is meghaladta az eltérés. Kiemelkedően sok csapadék ebben a hónapban koncentráltan még a Börzsöny térségében (280-320%) érkezett.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Augusztus első napjaiban egy hullámzó frontrendszer hatására helyi záporok, zivatarok több településen hoztak jelentős, legalább 20 mm-t meghaladó mennyiségű csapadékot. A napi csapadék országos átlaga augusztus 4-én elérte a 13 mm-t. Az ezt követő melegedéssel együtt a csapadékos időjárás is megszűnt. A második dekádban visszatértek a csapadékos napok – területileg változó mértékben – , viszont 17-én szinte az összes mérőállomásunkon regisztráltunk csapadékhullást. Ezen a napon számos településen pusztított felhőszakadás és jégeső; a napi csapadék országos átlaga meghaladta a 15 mm-t. A harmadik dekádban ismét nyugodt száraz, napsütéses időjárás uralkodott. Azonban a hónap utolsó napján érkező mediterrán ciklon hatására újra többfelé kiadós eső hullott: kiterjedten alakultak ki intenzív zivatarok. A főváros térségében az éjszakai órákban tomboló zivatart viharos széllökések kísérték: Budapest János-hegy állomásunkon 30,8 m/s (110,9 km/h) széllökést mértünk, mellyel új fővárosi napi széllökés rekord született.