2020. október

Az október igen enyhe és az elmúlt évekhez képest igen csapadékos volt.

4. ábra
Csapadékösszeg

Az igen csapadékszegény szeptember után októberben országszerte számottevő csapadék érkezett. A havi csapadékmennyiség az ország nagy részén 100 mm feletti értékeket eredményezett, amely a sokévi átlagban 43 mm-es októberi csapadékmennyiségnek többszöröse. A legnagyobb havi összeget Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolc Berekalja állomáson regisztráltunk, ahol több mint 200 mm csapadék érkezett ebben a hónapban. A legkisebb csapadékmennyiség a Tiszántúlon, a Duna-Tisza köze déli tájain és a Mezőföld területén jelentkezett. Tolna megyében 50 mm körüli havi csapadékösszeg adódott, amely még így is a sokévi átlagot meghaladó mennyiséget jelentett.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

2020 októberének csapadékösszege országos átlagban 98,6 mm-nek adódott, amivel 1901 óta a 14. legcsapadékosabb október lett. Az 1981-2010-es sokévi átlag több mint duplája hullott le (232%) országos átlagban. A legnagyobb csapadéktöbblet (a sokévi átlag 280-300%-a) az északi - északkeleti országrészre, különösen Borsod-Abaúj-Zemplén megyére koncentrálódott. A sok csapadék hatására több vízfolyáson (a Sajó, Bódva, Hernád vízrendszerében és az Ipoly folyón is) árhullám alakult ki. Más tájakon is az 1981-2010-es sokévi átlagnál több csapadék érkezett: még a Mezőföld déli részén is közel 10-20%-kal több.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A korábbi évektől eltérően az október különösen csapadékos volt. A hónap kezdetén egy markáns ciklon frontrendszere hozott csapadékot a Dunántúl nyugati tájaira. A legtöbb csapadékot október 3-án Ják állomáson mértük (66,7 mm), de Szombathelytől Bakonybélig számos mérőállomáson volt 50 mm-t meghaladó mennyiségű csapadék. Később, október 7-én egy gyorsmozgású légörvény hozott csapadékot országszerte. Átmeneti nyugalmat követően aztán október 10-től egy Dánia felett kimélyült ciklon hullámzó frontrendszere érintette térségünket, majd több, egymás után kialakuló mediterrán ciklon eredményeként érkezett jelentős mennyiségű csapadék. A legtöbb Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében hullott, de a Pilisben és a Bakonyban fekvő mérőállomásokon is összegeztek 50 mm-t meghaladó mennyiségeket október 13-án. Kékestetőn a következő napokban havazott, a legnagyobb hóvastagság október 15-én 7 cm volt. Később már anticiklon alakította időjárásunkat, így néhány nap már csapadékmentesen telt, de a később átvonuló időjárási frontok sem hoztak újra számottevő esőt.