2020. december

2020 decemberének időjárása enyhébb volt a megszokottnál, 1901 óta ez volt a 9. legmelegebb. A meglehetősen száraz novembert egy átlagosan csapadékosnak nevezhető, a csapadékos napok számában bővelkedő december követte.

4. ábra
Csapadékösszeg

A meglehetősen száraz novembert egy átlagosan csapadékos december követte. A havi csapadékmennyiség országos átlagban 45 mm volt, ami mindössze 2 mm-rel kevesebb az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnél (47 mm). 14 csapadékos napot regisztráltunk, ez 3 nappal haladja meg a sokéves átlagot. A csapadék területi eloszlása változatos képet mutat. A Kisalföldön és a Mezőföldön hullott a legkevesebb, ezeken a területeken általában 20-30 mm-t regisztráltunk. A DNy-i határszélen azonban a 70 mm-t is meghaladta a csapadék mennyisége. A legnagyobb havi csapadékmennyiséget (107,4 mm) Kercaszomor állomáson mértük, míg a legszárazabb állomásunk Vérteskethely (20,3 mm) volt.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A decemberi csapadék országosan mintegy 4%-kal volt kevesebb, mint az 1981-2010-es sokévi átlag. A sokévi átlagnál több csapadék hullott a nyugati határszélen, főként a Zalai-dombságban, míg a megszokottnál szárazabb volt a Kisalföldön és a Mezőföldön.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A nagy területen jellemző zúzmarás köd és rétegfelhőzet hatására borongósan, de csapadékmentesen indult a hónap, majd egy fokozatosan kimélyülő nyugat-európai ciklon és az Adriai-tenger térségében örvénylő mediterrán ciklon együttes hatása alá került térségünk.  Előbb a mediterrán ciklon enyhe, nedves légtömegei érkeztek meg - december 2-3-án -, és okoztak főként a Duna vonalától nyugatra csapadékot; eleinte hószállingózás, havazás, majd ónos eső, később eső és szitálás formájában. December 7-8-án megérkezett a nyugat-európai ciklon többközéppontú ciklonrendszerré alakulva. Hatására az ország középső és keleti részén többfelé esett eső, záporeső, Kékestetőn pedig havazott. Ezek után egy újabb mediterrán ciklon helyeződött fölénk, és hozott változó halmazállapotú csapadékot. Esőt, havas esőt, havazást is jelentettek, a Soproni- és Kőszegi-hegység magasabban fekvő részein 10 cm körüli hótakaró alakult ki. Ezt követően hosszabb ideig ködpárna ülte meg a Kárpát-medencét, borongós, párás, ködös idő volt, szitálással, olykor gyenge esővel. December 22-én egy melegfront miatt esett többfelé az eső, a magasabb területeken havas eső, havazás is előfordult.  December 24-én egy hidegfront hozott jelentős mennyiségű csapadékot, többnyire eső formájában, de a nyugati határszélen és a Bakonyban hó is hullott. Ezt következően dél felől nedves levegő áramlott a térségbe, és okozott december 27-28-án hószállingózást, havazást, havas esőt, esőt, néhol még ónos esőt is. Kékestetőről 8 cm-es hóvastagságot jelentettek. Szorosan követték egymást a frontok, erős, viharos déli, délnyugati széllel, esővel záporokkal érkezett december 28-án éjszaka. Baranyából még dörgésről is érkezett jelentés. December 29-án délelőtt végre országszerte kisütött a nap, de csak rövid időre, mert délutánra már többfelé beborult az ég, és néhol záporok is kialakultak. Éjszaka többfelé esett az eső, északkeleten a hegyekben helyenként havaseső, hó hullott. December utolsó napjai is csapadékosan teltek, főként eső, záporeső volt jellemző.