2022. augusztus

Az idei augusztus nagyon forró volt, 1901 óta a második legmelegebb augusztus. Az előző hónapok szárazsága után az évszak utolsó hónapjában már több csapadék hullott, országosan nagyjából egy átlagos hónapot zártunk.

4. ábra
Csapadékösszeg

Az előző hónapok szárazsága után augusztusban végre megérkezett a csapadék. Bár országosan közel átlagos csapadékot hozott a hónap, jelentős területi különbségek most is megfigyelhetőek. Ismét a Dunántúlon érkezett több csapadék. Itt – főképp a délnyugati határ mentén és a Szentgotthárd-Esztergom vonalban – a 100 mm feletti összegek jellemzőek. Ezzel szemben az Alföld jelentős részén a 30 mm alatti összegek sem ritkák. A Hortobágyon, a Nyírségben és a Beregi-síkon még ennél is kevesebb csapadékot mértünk, a 15 mm-t sem érte el ezeken a területeken a havi összeg. Az augusztusi csapadékösszeg országos átlagban 49,9 mm volt, amely a sokévi értéknek a 84%-a. A legnagyobb összeget Esztergomban jegyeztük (136,5 mm), a legkevesebb csapadék pedig Csaroda állomásunkon érkezett (2,5 mm). Csarodán ez egyébként a sokéves átlagnak (54,6 mm) kevesebb, mint fél százaléka. Sőt, az országos átlagban legszárazabbnak számító 2012-es augusztus során is több csapadékot mértünk itt, mint idén (2012-ben 3,3 mm volt a havi összeg). A hónap folyamán a legnagyobb napi összeget augusztus 21-én Körösújfalu állomáson detektáltuk: 66,6 mm-t.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Az anomália térképen nagyjából fele-fele arányban találunk a sokévi átlagnál szárazabb, illetve a normállal megegyező vagy azt meghaladó csapadékú területeket. A legtöbb csapadékot kapó részeken az 1991-2020 közötti normálértéknek a 140-150%-a is lehullott augusztusban. Ilyenek pl. a Komárom-Esztergomi-síkság, a Bugaci- vagy a Dorozsma-Majsai-homokhát. A másik véglet pedig az extrém száraz területek, ahol a megszokott értékeknek kevesebb, mint a 10%-a érkezett csak a hónapban. Ilyenre példa a Közép-Tisza-vidéken a folyó bal partján fekvő területek, különösen a Hortobágy, valamint az északkeleti országrészben a Beregi-sík.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A nyári szárazság tovább folytatódott augusztus első felében is. 19-ét megelőzően csak pár nap volt, amikor országos átlagban kimutatható mennyiségű csapadék hullott (8., 13., 15. és 16.). Viszont ez sem mérsékelte az aszályt, főképp hogy csak elszórtan érkezett, és a legszárazabb területek ekkor is kimaradtak. Hiába mértünk helyenként akár 30 mm csapadékot, ez zivatarral, viharos széllökésekkel és jégesővel társult. Augusztus 19-én azonban elérte hazánkat egy front, melynek hatására az ország nyugati felében záporok, zivatarok alakultak ki, bár az Alföldön még a forróság uralkodott. 20-án már a Tiszántúlt is elérte a csapadékhullám, majd 21-én és 22-én országszerte csapadékos időjárás volt jellemző. Sok helyen zivatarok is kipattantak, amiket megerősödő szél kísért. Országos átlagban ekkor a napi csapadékösszegek a normálnál 4,5 - 5-ször magasabbak voltak. A hónap további részében 2 nap (25. és 26.) kivételével az ország különböző területein, de mindig volt csapadékhullás. Augusztus utolsó napján egy peremhullámnak köszönhetően országosan az átlagosnak a kétszerese hullott le, bár a Tiszától keletre eső területek ekkor is kimaradtak.