2022. november

2022 novembere a 27. legmelegebb volt 1901 óta és átlagosan csapadékosnak tekinthető országosan.

4. ábra
Csapadékösszeg

Az extrém száraz október után egy átlagosan csapadékos hónap következett. A november csapadékösszege országos átlagban 48,9 mm volt, ami szinte teljesen megegyezik az 1991-2020-as sokéves értékkel (48,6 mm). Így a hónap a középmezőnybe került az 1901 óta tartó idősorban, a 65. legszárazabb november lett. A csapadékeloszlást tekintve területileg két részre osztódik az ország, északon több térségben 25 mm alatt maradt a havi mennyiség. A havi legkisebb csapadékösszeget Felsődobsza állomásunkon mértük, ahol mindösszesen 13,8 mm hullott. A Balatontól délre fekvő területeken viszont 70 mm feletti összegek a jellemzőek. A legnagyobb havi csapadékösszeget Alsószentmártonban összegeztük (97,7 mm). Csapadékos napok száma országos átlagban 11 volt a hónapban, ami megegyezik a sokéves átlaggal. Viszont havas napot nem figyelhettünk meg novemberben országosan, pedig ebből az éghajlati indexből 2 nap a normálérték. Ezzel szemben volt havas nap több helyen is, a Sopron környéki állomásokról 3-5 havas napot is jelentettek.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

A 2022. novemberi csapadékösszeg országos átlaga az 1991–2020-as normállal szinte megegyezik, annak 101 %-a. Viszont hazánkon belül elég nagy eltérések mutatkoznak. Az ország északi részén a sokéves érték alatt maradt a havi összeg. A legszárazabb területeken (Visegrádi-hegység, Börzsöny, Tokaj-Zempléni-hegyvidék, Bodrogköz és Rétköz) a szokásos mennyiségnek a 40-50%-a sem érkezett. Az ország déli-délnyugati részén, valamint a Duna mentén Fejér és Tolna vármegyékben a sokéves átlagot meghaladó mennyiségeket is találunk. A legnagyobb pozitív anomáliát a Csepel-sziget déli csücskénél találjuk, ott a szokásos mennyiség duplája hullott le (ehhez a legközelebb fekvő állomásunk Tass, ahol a sokéves átlag 192 %-át mértük).

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

November 4-én és 5-én egy hullámzó frontrendszer határozta meg hazánk időjárását, melynek hatására kiadós csapadék hullott országszerte: 4-én a sokéves értéknek kb. a duplája érkezett átlagosan, a Beregi- és Szatmári sík kivételével mindenhol hullott több-kevesebb csapadék; 5-én már csak az ország középső területein volt csapadékhullás, de ez is elég volt ahhoz, hogy országos átlagban a normálértéket meghaladja. Ezt követően 9 száraz nap következett, legközelebb csak 15-én volt jelentősebb mennyiség. Ennél még több is érkezett 16-án, amikor egy mediterrán ciklon felhő- és csapadékrendszere érte el a Kárpát-medencét. Országos átlagban a szokásos mennyiségnek a duplája hullott, de a nagyobb összegek főképp a déli országrészben jelentek meg. November 18-án ismét egy mediterrán ciklon vonult át felettünk, mely az északról beáramló hideg levegővel együtt elszórtan havas esőt és havazást is okozott (az ország északkeleti harmadában). Hazánkban ezen a napon mindenhol volt csapadékhullás, főként eső formájában, a legtöbb az ország középső részén hullott. 22-én délnyugat felől érkezett egy mediterrán ciklon, melynek hatására az Alpokalján és a Bakonyban havas eső, vizes hó is előfordult. Sopron több állomásán másnap, 23-án reggelre több cm-es megmaradó hóréteg alakult ki. Brennbergbányán 3 cm-t, a Muck-kilátó állomáson 9 cm-t mértek; ez utóbbi a hónapban mért maximális érték is. A hónap utolsó hetében főképp anticiklonális hatások érvényesültek a Kárpát-medencében. Ennek hatására párás, ködös időjárás volt a jellemző, több helyen alacsonyszintű rétegfelhőzettel, csapadék nem hullott jelentős mennyiségben.