2023. február

2023 februárja az elmúlt 123 évben a 24. legmelegebb és a 26. legszárazabb február lett. Az extrém csapadékos január után ebben a hónapban a szokásos mennyiségnek alig a fele hullott.

5. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A február változékonyan telt el, az első dekádban hűvös időjárás uralkodott, majd a hónap második felére megérkezett a jelentős felmelegedés. A hónap elején a gyorsan átvonuló frontok miatt viharos széllel kísért, záporokkal tarkított napokat éltünk át. Február 4-ig még a megszokottnál kb. 2-4 °C-kal melegebb volt. A hónap csapadékos napjai is ehhez az időszakhoz köthetőek, 1-én, 3-án és 4-én nagy területen volt csapadékhullás. Elsején leginkább eső formájában, de helyenként hózápor is előfordult. Harmadikán már inkább a havazás volt a jellemző csapadékalak, bár a nap folyamán a legtöbb helyen ez havas esőre és esőre váltott át, de északkeleten egész nap havazott. 4-én a vegyes halmazállapotú csapadékot okozó ciklon elhagyta a Tiszántúlt is. A hátoldalán viszont országszerte viharossá fokozódott a szél, sőt a Balatonnál és a Bakonyban orkán erejű lökések is előfordultak. Ezen a napon a Dunántúl jó részén a legmagasabb, harmadfokú riasztás is kiadásra került. Több helyen a 100 km/órát is meghaladták a legerősebb széllökések. A Bakonyban található Kab-hegyállomásunkon 36,0 m/s (129,6 km/h)erősségű szelet mértünk, ezzel új napi maximális széllökés rekord született. Eddig ezen a napon a legerősebb szelet Budapest János-hegy állomásunkon jegyeztük fel 2020-ban 34,4 m/s értékkel. Miután a fent említett ciklon elhagyta térségünket, Kárpát-medencét hideg, kontinentális légtömeg töltötte ki. Az ezt követő napokban egész Európa időjárását egy anticiklon alakította, így változás nem történt. Ennek megfelelően a sokéves értékek alá hűlt a levegő, országos átlagban 2-5 °C-kal volt hidegebb a megszokottnál. Február 7. volt a hónap leghidegebb napja, amikor -3,6°C volt a napi középhőmérséklet, szemben a sokéves átlag 1,1 °C-kal. 10-ig tartotta magát ez a hideg idő (-2 és -3 °C körüli napi átlagokkal), azután viszont fokozatos melegedés kezdődött. A hideg ellenére ezekben a napokban az anticiklon következtében derült, napos, száraz időjárás uralkodott. 11-én az átvonuló frontok megzavarták ezt a nyugalmat, és hatásukra enyhült az éjszakai lehűlés. 12-től ismét anticiklon alakította hazánk időjárását, derült nappalok voltak jellemzőek.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Ennek 17-én, egy hidegfront érkezésével szakadt vége. Ekkor erősen felhős égbolt és - főként északkeleten - csapadéktevékenység jellemezte időjárásunkat. A következő naptól egy ciklon frontjaink hatására erőteljes nyugatias áramlással enyhe légtömegek érkeztek fölénk. Ennek következtében változékony, szeles, de nagyon enyhe időjárás uralkodott. A sokéves átlagnál 4-9 °C-kal melegebb volt február 17. és 25. között. A hónap legmelegebb napján, 18-án az országos középhőmérséklet 10,6 °C volt, mely 9,4°C-kal haladta meg a normálértéket. Ezekben a napokban anticiklonális hatások érvényesültek hazánkban, majd 25-én egy hidegfront érkezett, mely jelentős lehűlést és csapadékot hozott. 24-én kisebb térségekben, 25-én pedig már szinte mindenhol volt csapadékhullás. Többnyire zápor és eső volt a jellemző, de havas eső és délnyugaton havazás is előfordult. 26-án és 27-én még mindig hűvös idő uralkodott, vegyes halmazállapotú, kisebb mennyiségű csapadékkal. 28-tól ismét néhány fokkal enyhébb és szárazabb levegő áramlott a Kárpát-medencébe.