2023. március

2023 márciusa az átlagosnál enyhébb és némileg csapadékosabb volt. A 17. legmelegebb és a 81. legszárazabb március lett összességében a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta.

5. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Március első hetében többnyire a sokévi átlagnak megfelelően alakult a középhőmérséklet. 4-én egy hidegfront érte el hazánkat, mögötte sarkvidéki levegő áramlott fölénk. Emiatt 5-én többfokos lehűlés következett be, a napi középhőmérséklet 3 °C-ra csökkent. Majd 6-án a csapadék is megérkezett, vegyes halmazállapotban. 7-től intenzív melegedés kezdődött mivel enyhe, nedves levegő áramlott a Kárpát-medence fölé. 9-én már 11,0 °C volt a napi középhőmérséklet, szemben a sokéves átlag 4,7 °C-kal. Jelentősebb csapadékhullás 10-én történt, többnyire zápor formájában, helyenként az intenzív csapadékgócokat zivatar és jégeső is kísérte. A szél is többfelé megélénkült, zivatarok környezetében viharossá fokozódott. Ez az érkező hidegfrontnak volt köszönhető, melynek hatására jelentősen lehűlt a levegő a következő napokban. Így 12-re a középhőmérséklet a normál alá süllyedt, több mint 2,5 °C-kal. 13-tól kezdődően viszont ismét több fokkal melegebb levegő áramlott hazánk fölé, 14-én ismét 11 fok feletti napi középhőmérsékletet figyelhettünk meg. Délnyugat felől meleg levegő áramlott a Kárpát-medencébe, és a nap első felében hazánk nagy részén többórás napsütés volt a jellemző. Sellyén egészen 24,1 °C-ig emelkedett a hőmérő higanyszála, amivel megdöntötte a napi legmagasabb maximumhőmérséklet rekordját, melyet Szentgotthárdon mértünk 1957-ben (22,3 °C). Viszont ezen a napon délután, estefelé egy hidegfront érkezett meg, erős lehűlést és helyenként kiadós mennyiségű csapadékot hozva. Ezért 15-én - a Dunántúl kivételével - sokfelé volt csapadék, leginkább eső formájában, de a hegyekben és északkeleten havas eső, hó is előfordult.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Az ezt követő 8 napban nem volt jelentősebb csapadékhullás, napos, száraz időszak volt, köszönhetően a többnyire anticiklonális hatásoknak, melyek hazánk időjárását alakították ekkor. 17-től jelentős melegedés következett be, 19-től már ismét a sokéves átlag feletti napi középhőmérsékleteket figyelhettünk meg, mely 24-én érte el a csúcspontját. Ekkor országos átlagban 14,4 °C-ot regisztráltunk, mely több, mint 7 fokkal magasabb a normálnál (7 °C). Ez volt a hónap legmelegebb napja, viszont este egy hidegfront érkezett, mely ismét lehűlést és csapadékot hozott magával. 24-én főként a Dunántúlon, míg 25-én a keleti országrészben volt csapadékhullás, jellemzően eső formájában. Emellett 25-én több helyen is pattantak ki zivatarok. Ezt követően is egy ciklon és annak hidegfrontja alakította a Kárpát-medence időjárását. 26-án szinte az egész országban volt csapadékhullás, a legnagyobb mennyiségek a délnyugati területeken fordultak elő. 27-én is összefüggő csapadékzóna alakult ki, de ekkor a súlypont a keleti országrészben volt, ott hullott kiadósabb mennyiség. Zivatarok mindkét nap kialakultak többfelé. A hidegfront mögött viharos széllel jóval hidegebb levegő tört be fölénk, így március 28. lett a hónap leghidegebb napja. Országos átlagban mindössze 2,9 °C volt a középhőmérséklet, mely jócskán elmarad a sokéves értéktől (7,4 °C). Majd 29-től az északnyugat felől érkező ciklonok enyhébb légtömegeket áramoltattak felénk, így fokozatos melegedés következett; a hónap utolsó napja ismét a sokévesnél melegebbnek adódott. 30-án és 31-én az enyhülés mellett többfelé hullott csapadék is.